Restoratif Diş Tedavisi

Estetik bir gülüş için yapılan revizyonun amacı dişler, diş eti, dudak, kas, iskelet yapısı ve eklemleri kapsayan, uyumlu ve istikrarlı bir çiğneme sistemi geliştirmektir. Özetle gülüş tasarımı; hekimliğin ve sanatın birlikte uygulanarak, ideal gülüşün sağlanmasıdır. Bireyin birtakım kişisel estetik beklentileri sağlık ve doğallık ile birleştirilerek gülüş tasarımı planlanır. Dişler arasındaki ilişki, dişleri çevreleyen yumuşak doku ve hastanın yüz karakteristiği, dinamik ve 3 boyutlu bir tablo oluşturur. Bireyin yüz hatlarına uyum sağlayan şekillere, boyutlara ve düzenlemelere bağlı olarak, diş hekimi ve teknisyenin artistik çalışmasıyla doğal ve tamamiyle hoş bir görünüm oluşturabilir veya oluşturmayabilir.

Diş rengi, diş estetiğinin sağlanmasında bireyler için oldukça önemlidir. Bazı durumlarda lekeleri ve diş taşlarını ortadan kaldırmak amacıyla yapılan detertraj ve polisaj gibi profesyonel temizleme işlemi diş rengini ideal hale getirmek için yetersiz kalmaktadır. Bu durumda doğru bir beyazlatma tedavisi ile diş rengi istenilen hale getirilebilir.Yapılan araştırmalara göre, dişlerin beyazlatılması diş hekimini gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir. Dişler ve diş etleri hiçbir şekilde zarar görmez.

Ayrıca diş eti sağlığı ve görünümüyle ilişkili estetik durum etkili bir gülüş tasarımı için olmazsa olmaz öğedir. İltihaplı ve düzenli olmayan diş eti sınırları, hoş bir gülüşü bozar. Atrofiye olmuş papilla ve asimetrik diş eti sınırları genel estetik tabloyu bozan parçalardır.

Gülüş tasarımının amacı, geçmişin aksine mümkün olduğunca konservatif yaklaşımla, diş yapılarında minimum düzeyde hazırlık ile estetik sağlamaktır. Bu yarattığımız gülümseme estetik olarak çekici olması gerektiği gibi fonksiyonel olarak da ideal seviyede olmalıdır. Diş hekimi olarak bize düşen görev, dikkatli teşhis, analiz ve tedavi ile hastalarımızda en iyi estetiği sağlamaktır.

dis-tedavi-banner

Lamine Veneer Nedir?

Seramik(Porselen) Lamine ve Komposit Lamine(Bonding) olmak üzere 2 çeşit lamine veneer vardır.

Lamine veneerler estetik restorasyon ile ön dişleri düzeltmenin hızlı ve güvenli bir yoludur.

Porselen lamine veneerler diş yapısına kimyasal olarak bağlanabilen seramikten yapılmış maddelerdir ve estetik tedavilerde kullanılan başlıca tedavi şeklidir.

Porselen lamine veneerler, mine defektlerinde, diş renklenmelerinde, diastemalı, malpoze ve aşınmış dişlerde ve özellikle pulpa boyutlarının büyük olduğu genç hastalarda, full kronlara alternatif olarak, özellikle ön grup dişlerde az miktarda diş kesimi yapılarak uygulanan estetik restorasyonlardır.

Kompozit Lamine Veneerler ise ön grup dişlerin dış yüzeylerine özel yapıştırıcılarla kompozit eklenerek hekim tarafından istenilen şekillendirmeler yapılıp bozuk diş görüntüleri daha estetik hale getirilebilmektedir.

Lamine Veneer Kimlere Uygulanır?

-Lekeli Dişler: Geçirilimiş bir hastalık nedeniyle lekelenen veya çok fazla çay, kahve, sigara tüketimi nedeniyle rengini kaybeden dişler, beyazlatma yöntemi ile tedavi edilemiyorsa lamine diş kaplamaları ile tedaviye gidilir.

-Zedelenmiş Dişler: Kötü kullanım nedeni ile yıpranmış, bir kaza esnasında çizilmiş veya kırılmış dişlerde lamine veneer tedavi yönteminden yararlanılabilir. Dişte küçük bir çizik oluşmuş ise “kompozit” ya da “lamine kaplamalar” ile hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Tek bir dişiniz zedelenmiş olsa da, diğer dişlerinizin rengi ile uyum sağlayarak doğal görünecek porselen lamine veneerler ile tedavi edilebilir.

-Boşluklar: Dişleriniz arasında oluşan boşluklar (diastemalar) lamine veneerler ile kolayca kapatılarak estetik gülüş tasarımı sağlanabilir.

-Çarpık Dişler:Çapraşık dişlerin tedavisinde öncelikli olarak ortodontik tedavi önerilmektedir. Ancak ortodonti uzun dönemli bir tedavi yöntemi olduğundan ötürü aşırı çarpık olmayan dişlerin tedavi edilmesinde lamine veneerlerden yararlanılır. Lamine veneerler dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılarak estetik ve mükemmel gülümsemeler elde edilebilir.

Lamine Veneer Tedavi Süresi Nedir?

Lamine veneerlerin kompozit veya estetik dolgular ile yapıldığı durumlarda tedavisi gün içerisinde sonuçlanabilmektedir. Ancak porselenden yapılan lamine veneerlerin laboratuvar süreçleri olması nedeniyle tedavinin tamamlanması 4-7 gün arasında değişiklik gösterebilir.

Lamine Veneer Avantajları Nelerdir?

1- Çeşitli nedenlere bağlı diş renklenmelerinin giderilmesine yardımcı olur.

2- Ön grup dişlerdeki diastemaların kapatılmasını sağlar.

3- Çeşitli tipteki mine aşınmalarının kapatılmasını sağlar.

4- Dişlerin yüzlerindeki sağlıksız ve estetik olmayan restorasyonların varlığının giderilmesini sağlar.

5- Tutuculuk için yeterli miktarda mine dokusuna sahip erozyona uğramış dişlerin restorasyonunu sağlar.

6- Pulpanın geniş olduğu dişlerde geri dönüşüm olmayan hasarlar oluşturmadan dişlerin kronlarla restore edilmesinin zor olduğu durumlarda dişlerin restorasyonunu sağlar.

7- Klinik kron boyu kısa dişlerin uzatılmasında kullanılır.

8- Ortodonti tedavisine gerek kalmadan basit çapraşık dişlerin tedavisini sağlar.

Sormak istediğiniz bir soru mu vardı? Bize yazabilirsiniz...